BLOG DEMO TALEBİ

Optik Firmaları için 1 Temmuz 2021 itibariyle e-Fatura Zorunlu Hale Geldi

Resmi Gazete‘de yayınlandığı üzere, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile sözleşme imzalayan optik firmalarına 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle e-Fatura uygulamasına ve dolayısı ile aynı zamanda e-Arşiv uygulamasına geçiş zorunluluğu getirilmiştir. Tebliğe ilişkin detayları yazımızın sonunda bulabilirsiniz.

Nebim V3 Optik programı ile mevzuata uyumlu şekilde işlerinizi kolaylaştırın

Perakendeci ve toptancı optik firmaları için geliştirilmiş Nebim V3 programı sayesinde;

 • e-Fatura ve e-Arşiv uygulamalarını kullanın,
 • Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz (YN ÖKC) entegrasyonu elde edin,
 • Ürünlerinizi ÜTS entegrasyonu, optik çerçeve, güneş gözlüğü, cam ve lens tanımlamaları ve medikal optik ürün özellikleriyle yönetin,
 • Medula entegrasyonu sayesinde optik reçetelerinizi hatasız bir şekilde yönetin,
 • Müşteri siparişlerinizin kapora ve teslimat takibini pratik bir şekilde yönetin,
 • Optik karekod desteği ile tüm toptan alış süreçlerinizi, ithalat süreçlerini ve ÜTS bildirimlerinizi kolaylıkla gerçekleştirin.

Nebim V3’ün Optik çözümlerini keşfedin ve fırsatlardan yararlanın

 • Nebim V3 Optik programı hakkında detaylı bilgi almak ve broşürü indirmek için tıklayın >>
 • Nebim V3 Optik programı kullanan markaları görmek için tıklayın >>
 • Optik Mağazalarına özel kampanya hakkında bilgi almak için tıklayın > 
 • Detaylı bilgi ve demo almak için tıklayın >

1 Temmuz 2021 tarihine ilişkin yayınlanan mevzuat hakkında

Resmi Gazete‘de yayınlanarak yürürlüğe giren Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği (Sıra No: 509)’nde değişiklik yapılmasına dair tebliğ (Sıra No: 526) ile birlikte; 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle optik firmalarına e-Fatura uygulaması zorunluluğu getirilirken, e- Fatura uygulamasına zorunlu veya isteğe bağlı olarak dahil olan mükelleflerin de 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren e-Arşiv uygulamasına geçme zorunluluğu getirilmiştir.

Tebliğ’de yapılan düzenlemeye ilişkin detaylar;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalayan sağlık hizmeti sunucuları ile medikal malzeme ve ilaç/etken madde temin eden tüm mükellefler (hastane, tıp merkezleri, dal merkezleri, diyaliz merkezleri, Sağlık Bakanlığından ruhsatlı diğer özelleşmiş tedavi merkezleri, tanı, tetkik ve görüntüleme merkezleri, laboratuvarlar, eczaneler, tıbbi cihaz ve malzeme tedarikçileri, optisyenlik müesseseleri, işitme merkezi, kaplıcalar, beşeri tıbbi ürün/ürün sunan ve/veya üreten özel hukuk tüzel kişileri ve bunların tüzel kişiliği olmayan şubeleri, ecza depoları vb.)   1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren e-Fatura uygulamasına geçmek zorundadır.
 • 1 Temmuz 2021 tarihinden sonra Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşme imzalayanlar ise söz konusu kuruma fatura düzenlemeye başlamadan önce e-Fatura uygulamasına geçmek zorundadır.
 • 509 sıra nolu Vergi Usul Kanununu Genel tebliğinin “IV.2.4.1. e-Fatura Uygulamasına Dâhil Olan Mükelleflerin e-Arşiv Fatura Uygulamasına Geçiş Zorunluluğu” maddesine göre e-Fatura uygulamalarına zorunluluk veya isteğe bağlı olarak dahil olan mükelleflerin, 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren e-Arşiv uygulamasına geçmeleri zorunludur.
 • Yine e-Fatura’ya tabi olan mükelleflerin aynı tarihten veya takip eden yılın ilk gününden itibaren e-Defter uygulamasına da dahil olmaları gerekmektedir.
 • e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce 1 Ocak 2020’den itibaren düzenlenecek faturaların, vergiler dahil toplam tutarının 30 bin lirayı (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutarı 5 bin lirayı) aşması halinde, söz konusu faturaların istisnai durumlar haricinde, “e-Arşiv Fatura” olarak Başkanlıkça sunulan e-Belge düzenleme portali üzerinden ya da Başkanlığın e-Belge düzenleme portaline gerekli entegrasyonları sağlayarak izin alan özel entegratör kuruluşların sistemleri aracılığıyla düzenlenecek.
Etiketler: #

Demo Talebi

Nebim yazılımları hakkında daha fazla bilgi almak için demo talebinde bulunun.

Demo Talebinde Bulunun

Paylaş

Facebook Twitter Google Pinterest Whatsapp Email