BLOG DEMO TALEBİ

ÖKC’lerin satış yazılımları ile bağlantılı kullanılması gerekliliğine dair bilgilendirme

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından daha önce yayınlanan duyuru ile 483 Sıra No’lu tebliğde belirtildiği şekilde ÖKC kullanmak zorunda olan mükelleflerin ÖKC’lerini satış yazılımları ile bağlantılı şekilde kullanmaları gerekliliği ile ilgili açıklanan 1.4.2018 tarihi, 25.5.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 498 Sıra No’lu tebliğ ile 1.10.2018 olarak değiştirilmiştir.

 

Nebim V3 ve Winner Kullanıcılarının Yapması Gereken İşlemler

Eğer mağazalarınızda “Nebim V3 POS” yazılımı kullanıyorsanız:

  • Mağazalarınızda zaten YN ÖKC kullanıyorsanız, YN ÖKC’lerinizi 1.4.2018 tarihinden önce Nebim V3 POS ile entegre etmiş olmalısınız. Entegrasyon işlemini henüz gerçekleştirmediyseniz, destek aldığınız Nebim Çözüm Ortağı, Yetkili Satıcı ya da Nebim ile iletişime geçmenizi öneririz.
  • Firmanız 483 Sıra No’lu tebliğde belirtilen YN ÖKC muafiyet şartlarına uyuyorsa, YN ÖKC kullanımı firmanızın tercihine kalmıştır. Ancak, firmanız muaf olmasına rağmen, isteğe bağlı olarak YN ÖKC kullanıyorsanız, YN ÖKC’lerinizi 1.10.2018 tarihinden önce Nebim V3 POS ile entegre etmiş olmalısınız. Muafiyet şartlarını öğrenmek için aşağıdaki “sıkça sorulan sorular” bölümündeki “ÖKC kullanımından muaf mıyım?” sorusunu inceleyebilirsiniz.

 

Eğer mağazalarınızda hala Nebim’in eski yazılımı olan “Nebim Winner” kullanıyorsanız:

  • 483 Sıra No’lu tebliğde belirtildiği şekilde ÖKC kullanmak zorunda iseniz, en kısa sürede Nebim V3’e geçiş yapmanızı öneririz. Nebim V3 ile entegre çalışan YN ÖKC seçeneklerini keşfetmek üzere, destek aldığınız Nebim Çözüm Ortağı, Yetkili Satıcı ya da Nebim ile iletişime geçebilirsiniz.
  • Firmanız 483 Sıra No’lu tebliğde belirtilen YN ÖKC muafiyet şartlarına uyuyorsa, Nebim V3’e geçmek ve Nebim V3’ün e-Arşiv, e-Fatura ve e-Defter entegrasyonlarını keşfetmek üzere, destek aldığınız Nebim Çözüm Ortağı, Yetkili Satıcı ya da Nebim ile iletişime geçmenizi öneririz.

 

Eski veya Yeni Nesil ÖKC Kullanım Zorunluluğu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda belirtilen sorular ve yanıtlar, Nebim’in perakende sektöründeki müşterileri için düzenlenmiş özet yanıtlar olup, firmaların mali danışmanlarından konu ile ilgili görüş almaları önerilmektedir.

YN ÖKC kullanımından muaf mıyım?

20’den fazla ödeme kaydedici cihaza veya fatura vb. belgeleri düzenlemede kullanılan bilgisayar sistemine sahip mükellefler; ayrıca aşağıdaki üç şarttan en az ikisini de sağlıyorlarsa ve e-Arşiv, e-Fatura ve e-Defter uygulamalarına dahil olup, perakende mal satışları ve hizmet ifaları dahil tüm satışlarında elektronik ortamda e-Fatura ve/veya e-Arşiv Faturası düzenlemeyi tercih ettiklerini bağlı oldukları vergi dairesine tevsik edici belgelerle birlikte yazılı olarak bildirmeleri halinde, YN ÖKC kullanımı muafiyeti doğmaktadır:

  • 2016 yılı veya müteakip yıllar satışları veya gayri safi iş hasılatı toplamının 10 milyon TL’yi aşması,
  • 2016 yılı veya müteakip yıllar bilanço aktif toplamının 10 milyon TL’yi aşması,
  • 2016 yılı veya müteakip yıllar bilanço öz sermaye ve öz kaynak toplamının 1 milyon TL’yi aşması.

Firmanıza özgü YN ÖKC muafiyet koşulları ve vergi dairesine bildirim süreci ile ilgili detaylar için mutlaka mali danışmanınızdan görüş almanızı öneririz.

 

Tüm satışlarımda Nebim V3 POS üzerinden fatura düzenliyorum. Ayrıca, eski nesil yazar kasamı gün içinde hiç kullanmayıp, gün sonlarında sıfır Z raporu alıyorum. 1.10.2018’den sonra aynı şekilde çalışabilir miyim?

Eğer 483 Sıra No’lu tebliğde belirtildiği şekilde ÖKC kullanmak zorunda iseniz, 1.10.2018’den itibaren Nebim V3 POS ile bağlantılı olarak çalışan YN ÖKC kullanmalısınız.

Eğer YN ÖKC muafiyet koşullarını sağlıyorsanız ve YN ÖKC muafiyet başvurunuz olumlu sonuçlandıysa, YN ÖKC kullanmak yerine, Nebim V3 POS üzerinden gerçekleştireceğiniz tüm satışlarınızda elektronik ortamda e-Fatura ve/veya e-Arşiv faturası düzenlemeli ve e-Defter uygulamasına geçmelisiniz. Bu durumda ayrıca Nebim V3 POS ile bağlantılı şekilde YN ÖKC kullanımı firmanızın tercihine kalmıştır.

 

Nebim V3 POS kullanıyorum. Ayrıca, YN ÖKC de aldım. Ancak, YN ÖKC’lerimi Nebim V3 POS ile entegre etmeden kullanıyorum. 1.10.2018’den sonra aynı şekilde çalışabilir miyim?

GİB’in 6.3.2018’de yayınladığı duyuruda hatırlattığı ve 25.05.2018 tarihli Resmi Gazete yayınlanan tebliğ ile güncellediği üzere, 1.10.2018’den itibaren satış yazılımınız ile YN ÖKC mutlaka bağlantılı bir şekilde çalışmalıdır.

YN ÖKC’lerinizi Nebim V3 POS ile entegre etmek üzere, en kısa zamanda destek aldığınız Nebim Çözüm Ortağı, Yetkili Satıcı ya da Nebim ile iletişime geçmenizi öneririz.

 

Tüm satışlarımda Nebim Winner üzerinden fatura düzenliyorum. Ayrıca, eski nesil yazar kasamı gün içinde hiç kullanmayıp, gün sonlarında sıfır Z raporu alıyorum. 1.10.2018’den sonra aynı şekilde çalışabilir miyim?

Eğer 483 Sıra No’lu tebliğde belirtildiği şekilde ÖKC kullanmak zorunda iseniz ve hala Nebim’in eski yazılımı olan Nebim Winner kullanıyorsanız, Nebim V3’ü ve YN ÖKC seçeneklerini keşfetmek üzere, destek aldığınız Nebim Çözüm Ortağı, Yetkili Satıcı ya da Nebim ile iletişime geçmenizi öneririz.

Eğer YN ÖKC muafiyet koşullarını sağlıyorsanız ve YN ÖKC muafiyet başvurunuz olumlu sonuçlandıysa, YN ÖKC kullanmak yerine, Nebim V3 POS üzerinden gerçekleştireceğiniz tüm satışlarınızda elektronik ortamda e-Fatura ve/veya e-Arşiv faturası düzenlemeli ve e-Defter uygulamasına geçmelisiniz. Bu durumda ayrıca Nebim V3 POS ile bağlantılı şekilde YN ÖKC kullanımı firmanızın tercihine kalmıştır.

 

Nebim Winner kullanıyorum. Ayrıca, YN ÖKC de aldım. Ancak, YN ÖKC’lerimi Nebim Winner ile entegre etmeden kullanıyorum. 1.10.2018’den sonra aynı şekilde çalışabilir miyim?

25.05.2018 tarihinde Resmi Gazate’de yayınlanan tebliğe göre 1.10.2018’den itibaren satış yazılımınız ile YN ÖKC mutlaka bağlantılı bir şekilde çalışmalıdır.

Eğer hala Nebim’in eski yazılımı olan “Nebim Winner” kullanıyorsanız, Nebim V3’ü ve YN ÖKC seçeneklerini keşfetmek üzere, destek aldığınız Nebim Çözüm Ortağı, Yetkili Satıcı ya da Nebim ile iletişime geçmenizi öneririz.

 

Nebim V3 YN ÖKC Entegrasyonu hakkında bilgi almak için tıklayınız>

Nebim V3 e-Arşiv Uygulaması hakkında bilgi almak için tıklayınız>

Nebim V3 e-Fatura Uygulaması hakkında bilgi almak için tıklayınız>

Nebim V3 e-Defter Uygulaması hakkında bilgi almak için tıklayınız>

Etiketler: # # #

Demo Talebi

Nebim yazılımları hakkında daha fazla bilgi almak için demo talebinde bulunun.

Demo Talebinde Bulunun

Paylaş

Facebook Twitter Google Pinterest Whatsapp Email