BLOG DEMO TALEBİ

Nebim V3’ün GİB Portalinden Girilen e-Arşiv Fatura Güncellemesi Yapıldı

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB); 13 Aralık 2019’da, e-arşiv fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflere yönelik bir duyuru yayınlamıştı.

Bu duyuruya göre; e-arşiv fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce, 1.1.2020 tarihinden itibaren düzenlenecek faturaların, vergiler dahil toplam tutarının 30.000 TL’yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutarı 5.000 TL’yi) aşması halinde, söz konusu faturaların, ilgili Tebliğin “V.7.” ve “VIII.” numaralı bölümlerinde belirtilen istisnai durumlar haricinde, “e-Arşiv Fatura” olarak Başkanlıkça sunulan e-Belge düzenleme portali üzerinden düzenlenmesi zorunluluğu getirilmiş ve aynı bölümde; aynı günde aynı kişilere düzenlenen faturaların topluca birlikte değerlendirilerek vergiler dâhil tutar toplamının söz konusu tutarları aşması halinde, bu faturaların e-Arşiv Fatura olarak düzenlenmesi ve alınması zorunluluğunun bulunduğu belirtilmiştir.

Nebim, kullanıcılarının GİB e-Belge Portali üzerinden girecekleri faturaları ve ayrıca gelen e-arşiv faturaları Nebim V3’e kaydedebilmelerini sağlamak üzere, Nebim V3’ün 19.4 ve 19.10 versiyonları için bir güncelleme yayınladı. 

Bu güncelleme sayesinde, e-arşiv fatura uygulamasına dahil olmayan Nebim V3 kullanıcıları, fatura düzenlerken, düzenledikleri faturanın GİB’in ilgili duyuruda belirttiği şartlardan dolayı e-arşiv fatura olarak düzenlenmesi gerekiyorsa, aşağıda belirtilen şekilde hareket edebilecekler:

Kullanıcılar, eğer ilgili faturayı önce GİB e-Belge Portali’nde girmek isterlerse;

GİB tarafından ücretsiz olarak sunulan e-Belge Portali’ne, mali mühür veya elektronik imza kullanım zorunluluğu olmadan, İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) kullanıcı kodlarını ve şifrelerini kullanarak gireceklerdir.
GİB e-Belge Portali’nde ilgili faturayı düzenleyeceklerdir.
Daha sonra Nebim V3’te ilgili fatura girişini yaparken, faturanın koçan ve seri no giriş ekranında “E-Belge Portali Üzerinden Girildi” seçeneğini işaretleyerek, e-Belge Portali’nde bir önceki adımda oluşturulmuş olan “Belge Numarası”nı gireceklerdir.

Kullanıcılar, alternatif olarak, ilgili faturayı önce Nebim V3’te girmek isterlerse;

Faturayı önce Nebim V3’te “kağıt fatura olarak” düzenleyeceklerdir.
Daha sonra, GİB tarafından ücretsiz olarak sunulan e-Belge Portali’ne, mali mühür veya elektronik imza kullanım zorunluluğu olmadan, İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) kullanıcı kodlarını ve şifrelerini kullanarak gireceklerdir.
GİB e-Belge Portali’nde ilgili faturayı düzenleyeceklerdir.
Daha sonra Nebim V3’te ilgili faturanın belge numarasını değiştirmek için, “Finansman Yönetimi” / “E-Arşiv İşlemleri (GIB Portal)” / “Faturalara E-Belge numarası gir” programını kullanacaklardır. Bu programda, ilgili faturanın koçan ve seri no giriş ekranında e-Belge Portali’nde bir önceki adımda oluşturulmuş olan “Belge Numarası”nı gireceklerdir.

Kullanıcılar, karşı firmanın e-arşiv belge düzenleyip göndermesi durumunda ise; gelen faturaları Nebim V3’e girerken, koçan ve seri no girişinde “E-Belge Portali Üzerinden Girildi” seçeneğini işaretleyerek, GİB e-Belge Numarasını gireceklerdir.

NebimExtra versiyon güncelleme ve destek anlaşması aktif olan Nebim V3 kullanıcıları, bu güncellemeye NebimExtra kapsamında, ekstra bir bedel ödemeden sahip olabilecektir. Ayrıca Nebim V3 kullanıcıları bu konunun detaylarıyla ilgili 23.01.2020 tarihinde 9:00 – 10:00 saatleri arasında yapılacak olan webcast’e katılabilirler. (Webcast detaylarına Nebim’in web sitesindeki Eğitim Takvimi bölümünden ulaşabilirsiniz).

Kullanıcılar, beyannamenin hazırlanmasına ilişkin eğitim videosuna Nebim Akademi üzerinden ulaşabilirler.

Etiketler: #

Demo Talebi

Nebim yazılımları hakkında daha fazla bilgi almak için demo talebinde bulunun.

Demo Talebinde Bulunun

Paylaş

Facebook Twitter Google Pinterest Whatsapp Email