BLOG DEMO TALEBİ

Nebim V3 e-Defter güncellemesi yayınlandı

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayınladığı e-Defter Yazılım Uyumluluk Onay Kılavuzu’nda yapılan güncellemeler doğrultusunda Nebim V3 e-Defter yazılımında bir güncelleme yapılmıştır. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yapabileceği e-Defter denetimlerde sorun yaşamamanız adına, e-Defter beratı vermeden önce bu güncellemeyi mutlaka kurmanız gerekmektedir.
Nebim V3 e-Defter yazılımında yapılan güncellemenin detayları aşağıda belirtilmiştir:
 • Defter hazırlama sırasında Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayınladığı e-Defter Yazılım Uyumluluk Onay Kılavuzu’nda belirtildiği üzere berat dosyaları 200 MB sınırı verilerek bölünmekteydi. Ancak dosya boyutunun büyük olması sebebiyle denetim esnasında dosyalar denetçiler tarafından GİB e-Defter Görüntüleyici ile açılamamakta ve firmalar denetlenemediklerinden dolayı cezalar alabilmekteydi. Bu nedenle bundan sonra hazırlanacak tüm defterlerde dosya boyutu GİB’in önerisi üzerine en fazla 60 MB olacaktır. Bunun sonucu olarak da defter parça sayılarınız önceki aylara göre daha fazla olacaktır.
 • e-Defter Uygulama Kılavuzu’nda yapılan güncellemelere istinaden, e-Defter dizin yapısı “VKN/HESAP DÖNEMİ/AY” şeklinde olması gerektiği için e-Defter dosyaları dizin yapısında değişiklik yapılmıştır. Aynı aya ait oluşturulan tüm defter, berat ve GİB imzalı beratlar aynı ay klasörü içinde saklanmalıdır. Aynı zamanda e-Defterlerin saklandığı ay klasörlerinde XSLT dosyasının da bulunması zorunludur. Örnek dizin yapısı aşağıdaki görseldeki gibi olmalıdır. Nebim V3 e-Defter yazılımı bundan sonra oluşacak defterleri bu yapıda saklayacak olup geçmiş dönemler için dizin yapısının değiştirilmesi gerekmemektedir. Fakat içinde bulunduğumuz mali dönem için mevcut olmuş eski dizin yapısındaki defter dosyalarının tamamı yeni dizin yapısı altına mutlaka kopyalanmalıdır.
 • e-Defter oluşturulma sırasında Nebim V3 e-Defter yazılımında GİB tarafından yayınlanan şema ve şematron dosyaları ile şema/şematron kontrolü yapılması sağlanmıştır. Ayrıca dosyalar oluşturulduktan sonra Nebim V3 e-Defter yazılımı haricinde dış ortamlardan dosyalara yapılmış olabilecek müdahaleleri kontrol etmek amacı ile Nebim V3 e-Defter yazılımına şema/şematron kontrolü yapan bir program eklenmiştir. GİB e-Defter portaline dosyalar yüklenmeden önce bu programın çalıştırılması ve gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir.
 • Hesap dönemi tanımlaması sırasında hesap döneminin başlangıç bitiş tarihleri kullanıcı tarafından girilmekteydi. Artık kullanıcı girişine izin verilmemekte ve hesap dönemi başlangıç bitiş tarihleri Nebim V3 ERP’ de tanımlanan Özel Hesap Dönemi ve e-Defter başlangıç tarihi parametrelerine dayanılarak program tarafından oluşturulmaktadır.
 • Nebim V3 e-Defter uygulaması içerisindeki parametreler yeni hesap dönemi açıldığında bir önceki hesap döneminden kopyalanarak yeni hesap dönemine taşınmaktadır.
 • Nebim V3 e-Defter uygulaması içerisindeki parametrelerde GİB tarafında defterlerde zorunlu olması gereken alanların boş bırakılması engellenmiş bu sayede eksik defter verilmemesi sağlanmıştır.
 • Nebim V3 e-Defter uygulaması içerisindeki parametreler bölümünde şirket bünyesinde şirket personeli olarak çalışan SMM ve SMMM’lerin ünvan bilgisinin girilebilmesi sağlanmıştır.
 • Nebim V3 e-Defter uygulaması içerisindeki parametreler bölümünde NACE koduna numerik değerler ve nokta karakteri haricinde karakter girilmesi engellenmiştir.
 • Nebim V3 e-Defter uygulaması içerisindeki parametrelerin ilgili dönem için bir defter oluşturduktan sonra değiştirilememesi ve silinememesi sağlanmıştır.
 • e-Defterlerini şubeli yapıda oluşturan firmalar için şubeli yapı alt yapısında geliştirme ve düzenlemeler yapılmıştır.
 • e-Defter oluşturma aşamasında imzalama için kullanılan akıllı kartın son kullanma tarihine üç ay kala kullanıcıya kartın değiştirilmesi doğrultusunda uyarı verilmesi sağlanmıştır.
 • GİB tarafından onaylanan berat dosyasının kabul edilmesi aşamasında GİB imzasının dosyada bulunması kontrol edilmiştir. Aynı zamanda onay dosyasının kabul edilmesi sonrasında kullanıcıya yedekleme yapılması ile ilgili uyarı eklenmiştir.
 • Defter bölme sırasında kullanıcının satır sayısına göre defter bölebilmesine ek olarak gün bazında da bölme yapılabilmesi sağlanmıştır.
Güncellemeyi kurmak için: 
Nebim V3’ün 17.4, 17.10 ve 18.4 versiyonları için 13.8.2018 tarihinde yayınlanan Nebim V3 e-Defter güncellemesini kurmak için, ilgili versiyon için yayınlanan en güncel hotfix yükleme sayfasında yer alan V3.GIB. “versiyonnumarası” HotFix.zip dosyasını da indirmeli ve ilgili versiyonun en güncel GİB ve ERP hotfix’lerini kurmalısınız.
Nebim V3 e-Defter güncellemesini kurduktan sonra, Nebim V3 e-Defter yazılımının hatasız olarak çalışabilmesi için düzeltme dosyalarında yer alan “xsd.rar” dosyasının içindeki xsd klasörünü e-Defter uygulamasının çalışma dizinine kopyalamanız gerekmektedir. Bu dosyalar kopyalanmadığı taktirde defter oluşturma, berat oluşturma ve şema/şematron kontrolü programlarında hata alınacaktır.
Sorularınız için destek yöneticinizi arayabilirsiniz.
Etiketler: # #

Demo Talebi

Nebim yazılımları hakkında daha fazla bilgi almak için demo talebinde bulunun.

Demo Talebinde Bulunun

Paylaş

Facebook Twitter Google Pinterest Whatsapp Email