BLOG DEMO TALEBİ

Kişisel Verilerin Korunması Kanununa Uyum

BTS Partners’dan Merve Gözüküçük, Nebim Planet 2016’da “Kişisel Verilerin Korunması” Kanunu ve bu kanuna uyum sağlanması konusunda yaptığı sunumla, ilgiyle dinlendi. Gözüküçük, kısaca KVK olarak anılan “Kişisel Verilerin Korunması” kavramının ortaya çıkış serüveninden, ilke ve kanun düzeyinde benimsenmesine kadar geçen süreçten, dünyada ve Türkiye’de kazandığı anlamdan bahsetti.

Kökenini insan hakları mevzuatlarından alan ve iç hukukumuza da girmiş olan KVK, odağında “gerçek kişi”ye yer vermesi bakımından işletmeciler nezdinde önem kazandı. Mükellef durumundaki işletme, yani tüzel kişi, kişisel verilerin ticari amaçlı olarak toplanması hususunda KVK Kanununa uyum göstermekle sorumlu. Müşteri deneyimine dair üretilen ve o müşteri ile ilişkilendirilen her veri, kişisel veri kapsamında yerini aldı. Kişisel veri kategorisinde bir alt başlık olarak yer alan “hassas veri” kavramı ise, ayrımcılığa neden olabilecek veriler olarak gruplandı. Bu verilerin toplanıp işlenmesi, daha fazla yükümlülüğün tanımlanmasını gerektirdi. Bu bağlamda perakende sektöründeki ilgililerin, belli başlı yükümlülüklerini bilmeleri gereği doğdu. Aydınlatma yükümlülüğü bunların başında geliyor. Kişisel verinin alınış amacı ve benzeri bilgiler hakkında veri sahibinin aydınlatılması gerekiyor. Amaç ve süre ile sınırlılık, diğer bir yükümlülük olarak belirlendi. Toplanan verilerin sadece belirtilen amaçlar için ve belirtilen sürelerde kullanılması gerekiyor. Süresini aşan verilerin ise yok edilmesi isteniyor. Merve Gözüküçük, sunumunun ilerleyen safhalarında kişisel veri kullanımı konusunda tanımlanan diğer ilkeleri; orantılılık, dürüstlük, doğruluk, veri sahibine haklarının iadesi olarak sıraladı. KVK Kanununa uyumda gösterilen ihlallerin yaptırımlarından da söz eden Gözüküçük, bu bağlamda dikkat çekici uyarılarda bulundu.

Perakende firmalarının konuya ilişkin sorunsuz ve emin adımlarla ilerlemeleri için, hukukçulardan yorum almaları gerektiğini vurguladı. Belirleyici nokta ise, hukuksal aksiyonların altyapı uyarlaması ile anlamlı hale geleceğinin belirtilmesiydi. Gözüküçük’e göre Nebim, ortaya koyduğu yenilikçi vizyonla KVK Kanununa uyumda gereken altyapıyı müşterilerine sundu. İdari aksiyonların alınması durumunda, KVK Kanununa uyum sağlamak için kullanılacak tüm dijital ortamı hazırladı. Konunun diğer bir önemli boyutu ise kişisel verilerin korunmasına dair kültürün zaman içerisinde geliştirilmesi. Ortak bir bilinç gerektiren bu gelişim ise, bütün tarafların sorumlu davranışlarını gerektiriyor.

Videosunu izlemek için lütfen tıklayınız.

Demo Talebi

Nebim yazılımları hakkında daha fazla bilgi almak için demo talebinde bulunun.

Demo Talebinde Bulunun

Paylaş

Facebook Twitter Google Pinterest Whatsapp Email