BLOG DEMO TALEBİ

İYS’ye Aktarılan SMS Gönderim İzinleri için Operatör Kontrolleri 16 Temmuz’da Başlıyor

16 Temmuz 2021 tarihinden itibaren operatörler ve STH’lar tarafından yapılan her SMS gönderiminde İYS’ye bağlanılacak ve hizmet sağlayıcıların kayıtlı iletişim izinleri kontrol edilecek. İletişim izni bulunmayan GSM numaralarına SMS gönderimi operatörler tarafından engellenecektir.

Bu kontrol 16 Şubat 2021 tarihinde 150 bin üstü kayıtlı SMS alıcısı bulunan firmalar için yürürlüğe girmişti. 16 Temmuz itibariyle de 150 bin altı kayıtlı SMS alıcısı bulunan firmalar için de yürürlüğe giriyor.

150 bin altı kayıtlı SMS alıcısı olan firmalar ne yapmalı?

• İYS’ye henüz verilerinizi aktarmadıysanız ve geç kaldıysanız “İYS’ye Veri Aktarımında Geç Kalan Firmalar için Önemli Bilgilendirme” isimli blog yazımızı okuyabilirsiniz.

• İYS tarafından firmaların İYS admin’lerine mail ile gönderilen Aracı Hizmet Sağlayıcı Yetkilendirme Kılavuzu‘nda bulunan adımları izleyerek, aracı hizmet sağlayıcıların seçilerek yetkilendirilmesi ve markalarıyla ilişkilendirmeleri gerekmektedir.

• Nebim V3 kullanıcılarının, Nebim V3’ten gönderilen indirim kampanyaları ve doğrulama gibi OTP SMS’ler ile reklam, kampanya ve tanıtım gibi amaçlarla gönderilen ticari iletileri ayrıştırmak için Nebim V3’ün güncel hotfix’lerini yüklemeleri gerekmektedir.

Nebim V3 Kullanıcıları için SMS/OTP Düzenlemeleri

Nebim V3’teki “SMS Servis Sağlayıcı” programındaki servis sağlayıcısı tanımına, GSM operatörlerinin ve STH’ların 16 Şubat 2021 sonrasında kullanacakları “SMS mesaj tipi” ve “SMS izin tipi” değerleri eklenmiştir. Nebim V3’e eklenen bu değerler, Nebim V3 ile entegre çalışan SMS servis sağlayıcılarının Nebim ile paylaştıkları servis API’larının kendilerine özgü çalışma yöntemlerine uygun olarak, Nebim V3’teki SMS gönderimi entegrasyonlarında farklı şekillerde kullanılmaktadır.

Nebim V3’teki SMS servis sağlayıcısı konfigürasyonlarının çoklandığı örnek bir konfigürasyon aşağıdaki görselde paylaşılmıştır:

Ajans SMS üzerinden SMS Gönderen Firmalar

Firmalar eğer Nebim V3’ün 19.10’dan daha eski bir versiyonunu kullanıyorlarsa, aşağıdaki diğer tüm adımlardan önce, Nebim V3’te SMS servis sağlayıcılarının çoklanmasının desteklendiği Nebim V3 19.10, 20.4 veya 20.10 versiyonuna geçmelidirler.

Nebim V3’ün 19.10 versiyonunu kullanan firmalar, Nebim V3’ün SMS servis sağlayıcılarının çoklanmasının desteklendiği güncel Hotfix’ini kurmalıdırlar. Nebim V3’ün 20.4 veya 20.10 versiyonunu kullanan firmaların ise herhangi bir Hotfix kurmalarına gerek bulunmamaktadır.

Ajans SMS üzerinden SMS gönderimi yapan firmalar, gönderecekleri iletileri GSM operatörleri ve STH’ların Yönetmelik gereği bekledikleri üzere, ticari pazarlama, bilgilendirme, hızlı SMS (OTP) vb. olarak ayrıştırabilmek için, Ajans SMS müşteri temsilcileri ile iletişime geçerek, Ajans SMS’in kendilerine bildireceği Originator bilgilerini temin etmelidirler. Kullanıcılar daha sonra Ajans SMS’ten temin ettikleri bu Originator bilgileri ile Nebim V3 “SMS Servis Sağlayıcı” programındaki SMS servis sağlayıcısı konfigürasyonlarını çoklamalıdırlar.

Mobildev üzerinden SMS Gönderen Firmalar

Mobildev, müşterilerine ayrıca duyurduğu üzere, 16 Şubat 2021 tarihinde, geçiş döneminde yaşanabilecek potansiyel kullanıcı hatalarını engellemek için, halihazırda sunduğu servislerini devre dışı bırakacak ve yeni geliştirdiği bir SMS/OTP gönderim servisini faaliyete alacaktır. Nebim de bu yeni servis için gereken Nebim V3 geliştirmelerini tamamlamış olup, Mobildev’in yeni servisinin desteklendiği Nebim V3 Hotfix’ini, Nebim V3’ün 19.10, 20.4 ve 20.10 versiyonları için yayınlamıştır. Mobildev üzerinden SMS/OTP gönderimi yapan Nebim V3 kullanıcılarının muhakkak en güncel Nebim V3 Hotfix’ini kurmaları gerekmektedir. Eğer bir firma hala Nebim V3’ün 19.10’dan daha eski bir versiyonunu kullanıyorsa, firmanın önce Nebim V3’te SMS servis sağlayıcılarının çoklanmasının desteklendiği Nebim V3 19.10, 20.4 veya 20.10 versiyonuna geçmesi gerekmektedir, çünkü desteklenmeyen daha eski Nebim V3 versiyonlarında Mobildev’in yeni servisinin kullanımını sağlayan geliştirmeler yayınlanmamıştır.

Mobildev üzerinden SMS gönderimi sağlayan firmalar, Mobildev temsilcileri ile iletişime geçerek, güncellenen servis adres bilgilerini öğrenmeli ve Nebim V3 “SMS Servis Sağlayıcı” programındaki SMS servis sağlayıcısı konfigürasyonlarını, Nebim V3’ün yeni Hotfix’inde eklenmiş olan ve Mobildev’in yeni servisinin zorunlu alan olarak beklediği “SMS mesaj tipi“ ve “SMS izin tipi” değerleri bazında çoklamalıdırlar.

Turatel üzerinden SMS Gönderen Firmalar

Firmalar eğer Nebim V3’ün 19.10’dan daha eski bir versiyonunu kullanıyorlarsa, aşağıdaki diğer tüm adımlardan önce, Nebim V3’te SMS servis sağlayıcılarının çoklanmasının desteklendiği Nebim V3 19.10, 20.4 veya 20.10 versiyonuna geçmelidirler.

Nebim V3’ün 19.10 versiyonunu kullanan firmalar, Nebim V3’ün SMS servis sağlayıcılarının çoklanmasının desteklendiği güncel Hotfix’ini kurmalıdırlar. Nebim V3’ün 20.4 veya 20.10 versiyonunu kullanan firmaların ise herhangi bir Hotfix kurmalarına gerek bulunmamaktadır.

Turatel üzerinden SMS gönderimi yapan firmalar, gönderecekleri iletileri GSM operatörleri ve STH’ların Yönetmelik gereği bekledikleri üzere, ticari pazarlama, bilgilendirme, hızlı SMS (OTP) vb. olarak ayrıştırabilmek için, Turatel müşteri temsilcileri ile iletişime geçerek, “Turatel Taahhütname ve Kullanıcı Tanımlama Formunu” temin etmeli, Turatel’in yönergelerine uygun olarak doldurmalı, Turatel ile paylaşmalı ve Turatel’in kendilerine bildireceği kullanıcı bilgilerini temin etmelidirler. Kullanıcılar daha sonra Turatel’den temin ettikleri bu kullanıcı bilgileri ile Nebim V3 “SMS Servis Sağlayıcı” programındaki SMS servis sağlayıcısı konfigürasyonlarını çoklamalıdırlar.

Nebim V3 SMS Gönderim Programlarında Diğer Düzenlemeler

Yukarıda belirtilen düzenlemeleri yapan Nebim V3 kullanıcıları daha sonra, aşağıda belirtilen programlarda, mesaj gönderim nedenlerine göre, SMS servis sağlayıcı ve Originator bilgilerini tanımlamalıdırlar:

  • SMS Duyurusu Oluşturma Sihirbazı
  • Perakende Müşterilere Periyodik SMS Gönderme Kuralları
  • Perakende Müşteri SMS Gönderim Şablonları
  • Müşteri İlişkileri için SMS Yönetimi
Etiketler: #

Demo Talebi

Nebim yazılımları hakkında daha fazla bilgi almak için demo talebinde bulunun.

Demo Talebinde Bulunun

Paylaş

Facebook Twitter Google Pinterest Whatsapp Email