BLOG DEMO TALEBİ

GİB’in 10.8.2018 Tebliğ Taslağına Göre e-Fatura ve e-Defter Zorunluluk Kapsamı Genişliyor

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB); 10 Ağustos 2018’de, e-Fatura ve e-Defter uygulamalarına ilişkin bir tebliğ taslağı yayınladı.

GİB’in sitesindeki “Haberler ve Duyurular” sayfalarında, 10 Ağustos 2018 tarihli haberler arasında bulabileceğiniz tebliğ taslağına ulaşmak için tıklayın>

Bu tebliğ taslağının birinci maddesinin (a) bendinde mükelleflere e-Fatura ve e-Defter uygulamalarına geçme zorunluluğu getiren ve daha önce “10 Milyon TL” olan brüt satış hasılatı, “5 Milyon TL” olarak revize edildi.

Revize edilen ifadeye göre; 2017 ve izleyen hesap dönemlerindeki brüt satış veya gayrisafi iş hasılatı 5 milyon TL’nin üzerinde olan mükellefler, 31.12.2018 tarihine kadar gerekli başvuruları yapıp hazırlıklarını tamamlayarak, 1.1.2019 tarihinden itibaren e-Fatura ve e-Defter uygulamalarına geçmekle yükümlü olacaklar.

Ayrıca; yukarıdaki kapsam genişleme maddesi ile ilgili olarak bir başka hususu da belirtmekte fayda görüyoruz: Eğer GİB’in yine 10 Ağustos’ta yayınladığı e-Arşiv uygulamasına ilişkin bir diğer tebliğ taslağı da yürürlüğe girerse, yıllık brüt satış hasılatı 5 milyon TL olan mükellefler, e-Fatura ve e-Defter uygulamalarına geçiş zorunluluğunun yanı sıra, aynı zamanda e-Arşiv uygulamasına geçmekle de yükümlü olacaklar. Nebim’in yukarıda bahsedilen e-Arşiv tebliğ taslağına ilişkin yorumlarını, Blog sayfasında ilgili haberde okuyabilirsiniz.

Ayrıca, e-Fatura ve e-Defter ile ilgili tebliğ taslağının ikinci maddesinde belirtildiği üzere; e-Fatura uygulamasına kayıtlı olup, özel fatura ile bavul ticareti yapan mükelleflerin de 1.1.2019 tarihinden itibaren bu işlemleri için e-Fatura düzenlemesi zorunluluğu geliyor.

GİB’in sitesindeki “Haberler ve Duyurular” sayfalarında, 10 Ağustos 2018 tarihli haberler arasında bulabileceğiniz tebliğ taslağına ulaşmak için tıklayın>

Nebim V3 e-Defter Uygulaması hakkında bilgi almak için tıklayınız>

Nebim V3 e-Fatura Uygulaması hakkında bilgi almak için tıklayınız>

Nebim V3 e-Arşiv Uygulaması hakkında bilgi almak için tıklayınız>

Demo Talebi

Nebim yazılımları hakkında daha fazla bilgi almak için demo talebinde bulunun.

Demo Talebinde Bulunun

Paylaş

Facebook Twitter Google Pinterest Whatsapp Email