BLOG DEMO TALEBİ

e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye Geçiş Zorunluluğu ve Kapsamıyla İlgili Tebliğ Taslağı Yayınlandı

GİB tarafından e-Belgelerin düzenlendiği 509 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu (VUK) Genel Tebliği’nde değişiklik yapılmasına ilişkin 10.11.2021 tarihinde  tebliğ taslağı yayınlanmıştır.

GİB tarafından yayınlanan 509 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu (VUK) tebliğ taslağına göre e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve e-İrsaliye başta olmak üzere bazı e-belgelere geçiş zorunluluğu ve kapsamlarında değişiklik yapılması öngörülmüştür.

Buna göre tebliğ taslağında yapılan değişiklik öngörüleri aşağıdaki özetlenmiştir:

e-Fatura Kapsamı:

  • Brüt satış hasılatı 2021 hesap dönemi için 4 Milyon TL, 2022 ve müteakip hesap dönemleri için 3 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler e-faturaya geçme zorunluluğu getirilmiş olacak.

e-Arşiv Fatura Kapsamı:

  • e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce, 1/1/2020 tarihinden itibaren aynı gün içinde vergi mükellefi olmayanlara düzenlenen vergiler dahil toplam tutarın 10 Bin TL’yi, vergi mükellefi olanlara düzenlenen faturanın toplam tutarının ise 1.500 TL’yi aşması halinde e-Arşiv fatura düzenlemesi gerekecek.

 e-İrsaliye Kapsamı:

  • e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan mükelleflerin e-İrsaliye uygulamasına geçiş zorunluluğunda, 2021 yılı ve takip eden yıllara ait brüt satış hasılatı haddi 10 milyon TL ve uygulamaya geçiş tarihi ise izleyen hesap döneminin 7. ayının başından itibaren olarak belirlenmiştir.

e-Ticaret Yapan Firmalar için Kapsam:

  • e-Ticaret yapan mükelleflerden, 2020 ve 2021 hesap dönemleri için 1 milyon TL, 2022 veya müteakip hesap dönemleri için 500 bin TL ve üzeri brüt satış hasılatı olanlar e-Fatura’ya  geçmek zorunda olacak.

e-Defter Geçiş Kapsamı:

  • Brüt satış hasılatı nedeniyle e-Fatura ‘ya geçmesi gereken işletmeler, 1 Temmuz 2022 tarihine kadar yapmak zorunda. Bu işletmeler e-defter uygulamasına ise 1 Ocak 2023 tarihinde geçiş yapacaklar.

Nebim’in e-Dönüşüm çözümleriyle geç kalmadan geçiş planınızı yapın

e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye kapsam değişiklikleriyle ilgili olarak tebliğ taslağının kesinleşerek yürürlüğe girmesini beklemeden ve belirtilen tarihlerdeki yoğunluğa maruz kalmadan e-Fatura, e-Arşiv ve e-İrsaliye geçişlerinizi şimdiden planlamanızı ve geçiş işlemlerinizi başlatmanızı önemle tavsiye ederiz.

Etiketler: #

Demo Talebi

Nebim yazılımları hakkında daha fazla bilgi almak için demo talebinde bulunun.

Demo Talebinde Bulunun

Paylaş

Facebook Twitter Google Pinterest Whatsapp Email