BLOG DEMO TALEBİ

15/08/2017’den Önce Yeni Nebim V3 E-Defter Güncellemesi Kurulmalı

 

Değerli Nebim V3 e-Defter Kullanıcıları,

GİB Tarafından E-Defter Paketinde Güncelleme Yapıldı

21/07/2017 tarihinde Gelir İdaresi Başkanlığı’nın www.edefter.gov.tr adresinde “Uyumlu Yazılım Firmalarının Dikkatine” başlıklı bir duyuru yayınlanmıştır. Duyuru detayına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu duyuru ile birlikte Elektronik Defter Uygulaması kapsamında www.edefter.gov.tr adresinde yayınlanan “e-Defter Paketi”nde güncelleme yapılmıştır. Yapılan güncelleme ile e-Defter Beratlarının bilgi içeriği değiştirilmiştir.

Bu değişiklik ile e-Defter beratlarında vergi detayı bölümünde, Hesaplanan KDV (391), İndirilecek KDV (191), Yurt İçi Satışlar (600), Yurt Dışı Satışlar (601) ve Diğer Gelirler Hesabı (602) hesaplarının alacak ve borçlarında dönem içi değişikliklerinin (period_change) tutarlarının oluşturulması gerekmektedir. İlgili dönem içerisinde bu hesaplarda hareket olmadığı durumlarda da hesaplar bulunacak ve alacak, borç 0 olarak yazılacaktır.

15/08/2017’den Sonra Yüklenecek E-Defter Beratlarının Güncellemeye Uygun Olarak Oluşturulması Gerekiyor

2017/Mayıs ve takip eden aylara ait e-Defter beratlarının söz konusu güncellemeye uygun olarak oluşturulması ve Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Sistemine yüklenmesi gerekmektedir. 31/07/2017 tarihine kadar söz konusu dönemlere ait berat yüklemesi yapacak mükellefler, eski formatta berat göndermeye devam edebilecek olup, geriye dönük herhangi bir işlem yapmayacak; ancak 15/08/2017 tarihinden itibaren yüklenecek (ait olduğu dönemden bağımsız olarak) e-Defter beratları için bu güncellemeleri uygulayacaktır.

Nebim V3 E-Defter Uygulaması Güncellendi

Nebim V3 E-Defter uygulaması, GİB’in yayınladığı e-Defter paketi güncellemesine uyumlu hale getirilmiştir. Güncellenen Nebim V3 E-Defter uygulaması, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın www.edefter.gov.tr adresindeki “e-Defter Uyumluluk Test Aracı” kapsamındaki tüm test senaryolarını başarı ile geçmiştir.

Nebim V3 E-Defter uygulaması için geliştirilen güncelleme, Nebim V3’ün 17.4 ve 16.10 versiyonları için Hotfix olarak yayınlanmış olup, Nebim V3 E-Defter uygulamasını lisanslamış olan ve “NebimExtra Versiyon Güncelleme ve Destek Anlaşması” aktif olarak devam eden kullanıcıların erişimine sunulmuştur. Nebim V3 Ver.16.10.1.0 ve Nebim V3 Ver.17.4.1.0 versiyonları için yayınlanan bu Hotfix, NebimExtra portalinde yer alan Güncellemeler / Düzeltme bölümünden indirilebilir.

15/08/2017 tarihinden sonra e-Defter verecek olan Nebim V3 kullanıcılarının e-Defter’i hazırlamadan önce mutlaka ilgili Hotfix’i kurmaları gerekmektedir.

Eğer mükellefin hesap planında “Hesaplanan KDV (391), İndirilecek KDV (191), Yurt İçi Satışlar (600), Yurt Dışı Satışlar (601) ve Diğer Gelirler Hesabı (602)” hesapları bulunuyorsa, 15/08/2017 tarihinden sonra yüklenecek olan beratlar içerisinde vergi detayı bölümü kesinlikle bulunmalıdır. GIB, hesap planında bu hesaplar olmayan mükellefler olabileceğinden dolayı, yükleme sırasında bu kontrolü yapmamaktadır. Dolayısıyla GIB ortamına yüklerken “teknik olarak geçti” diye “vergi detaylı oluşturmaları” gerektiği halde, “vergi detaysız berat oluşturmaya izin verme hatasına” düşmemek için, ilgili Hotfix’in mutlaka kurulması gerekmektedir. GIB tarafından berat yüklenirken gerçek zamanlı kontrol yapılmasa da, olası bir denetim anında bu hata kesinlikle anlaşılacaktır.

NebimExtra Versiyon Güncelleme ve Destek anlaşması olan firmalar ve uyarlama projeleri devam etmekte olan firmalar, ilgili Hotfix’i kurmak için destek sorumluları ile iletişime geçebilirler. Firmaların Bilgi İşlem Yöneticilerinin ilgili Hotfix’i kurmadan önce, tüm Hotfix kurulumlarında olduğu gibi, NebimExtra destek portalinde, “Güncellemeler / Dokümanlar” bölümünde ilgili Nebim V3 versiyonu için yayınlanmış olan “Hotfix Yükleme Kılavuzu”ndaki uyarıları okumaları ve talimatları takip etmeleri önerilmektedir. NebimExtra anlaşması olmayan firmalar ise NebimExtra Versiyon Güncelleme ve Destek anlaşması hakkında daha fazla bilgi edinmek için müşteri temsilcileri ile görüşebilirler.

Demo Talebi

Nebim yazılımları hakkında daha fazla bilgi almak için demo talebinde bulunun.

Demo Talebinde Bulunun

Paylaş

Facebook Twitter Google Pinterest Whatsapp Email